Forum * . ! Dogofan . ! * Strona Główna * . ! Dogofan . ! *
Forum o wszystkich pieskach !!!
 
 FAQFAQ   SzukajSzukaj   UżytkownicyUżytkownicy   GrupyGrupy    GalerieGalerie   RejestracjaRejestracja 
 ProfilProfil   Zaloguj się, by sprawdzić wiadomościZaloguj się, by sprawdzić wiadomości   ZalogujZaloguj 

Czechosłowacki Wilczak

 
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum * . ! Dogofan . ! * Strona Główna -> I FCI / Sekcja I - Owczarki
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
Ashira
Administrator



Dołączył: 19 Lip 2010
Posty: 53
Przeczytał: 0 tematów

Ostrzeżeń: 0/3

PostWysłany: Śro 19:18, 21 Lip 2010    Temat postu: Czechosłowacki Wilczak

[link widoczny dla zalogowanych]

Doświadczenie z CzW potwierdza harmonie cech odziedziczonych po psie i wilku; posłuszeństwo, samodzielność, czujność. Cechy te charakteryzują czechosłowackiego wilczaka, czyniąc z niego wyśmienitego obrońcę właściciela i terytorium. Wytrzymałość CzW jest niesamowita i przewyższa on w tym wypadku większość ras o 100%. Jako np. towarzysz rowerzysty może przebiec bez problemu 100 km, regenerując przy tym siły o 50% szybciej niż np. owczarek niemiecki, który przebiegł trasę o połowę krótszą. CzW sprawdził się też jako ratownik górski i lawinowy. Jest on niesłychanie odporny na pogodę, wytrzymały, silny, posiada wspaniałą zdolność orientacji, łatwo się uczy i szybko reaguje. Jego wrodzone zalety powodują, ze można wykorzystywać go w sporcie: w agility i wyścigach zaprzęgów. A ponieważ coraz więcej właścicieli CzW interesuje się tego typu sportem, przewiduje się wzrost zainteresowania psami tej rasy.

Większość wilczaków nie szczeka, czasem tylko wyje (może być to problemem przy szkoleniu na psa obronnego - trzeba bardzo się starać, by pies wykonał polecenie 'Daj glos'). Kolejną odziedziczoną po wilku cechą jest fakt, że suki mają cieczke jedynie raz w roku (zwykle od późnej jesieni do wiosny). Przy dobrym żywieniu może się zdarzyć, że suki będą miały cieczke dwa razy do roku.

Więzy łączace CzW z właścicielem mają charakter bardziej partnerski niż oparty na oddaniu. Z tego powodu zaleca się rozpocząć tresurę szczeniaka juz od 8. tygodnia. Pozwala to nowemu właścicielowi mieć wpływ na rozwój psa. Psychiczną dojrzałość osiąga CzW w wieku dwóch do trzech lat. Jego niechęć do podporządkowywania się wymaga na początku wiele cierpliwości, która rezultuje bardzo dobrym stosunkiem pomiędzy psem i właścicielem, a przy tym dobrymi wynikami w pracy i tresurze.

Nie poleca się pozwalać młodym psom dorastać w psiej budzie lub na podwórku. Jeżeli tak się stanie, ich więź z innymi psami będzie silniejsza niż z ludźmi i rozwinie się u nich typowy dla wilków strach przed obcymi. Strach ten nie ma nic wspólnego z nieufnością opisywaną w standardzie tej rasy. Nięzbędne jest przebywanie w urozmaiconym otoczeniu i uczenie młodych psów, że są bezpieczne, bez względu na to, gdzie idą ze swoimi alfami. Szczególnie ważne jest zabieranie ich wszędzie, gdziekolwiek się idzie np. do autobusu, pociągu, windy i innych 'niebezpiecznych' miejsc. Jeżeli nie nauczą się, kiedy są młode, poźniej mogą być strachliwe.

Czechosłowacki wilczak nie jest psem dla każdego. Bardzo nie lubi zostawać sam w domu (należy zwracać uwagę na jego stadność odziedziczoną po wilkach).

Dość łatwo daje się je nauczyć żyć z domowymi zwierzętami i ludźmi. Jednak zetknięcie się z obcymi może być niemiłym przeżyciem do czasu kiedy wilczak nie zostanie odpowiednio wytrenowany. Postępowanie tej rasy jest uwarunkowane genetycznie i można to wykorzystać w ich treningu. Odpowiednia motywacja (na przykład kawałki kiełbasy lub smaczne psie ciasteczka) jest niezbędna by zwrócić na siebie uwagę szczeniaków i psów. Karanie nie odnosi żadnego effektu.

Najczęstszą przyczyną niepowodzeń w typowym treningu na posłuszeństwo wilczaków jest długie ćwiczenie detali. Wiele psów akceptuje długie, nudne lekcje by zadowolić swoich właścicieli, jednak wilczak szybko się nudzi i traci zainteresowanie. Wszystkie detale w nowoczesnym treningu powodują, że osiągnięcie zadowalających wyników w przypadku czechosłowackiego wilczaka zabiera więcej czasu niż przy tradycyjnie wyspecjalizowanej rasie psów.

Czechosłowacki wilczak jest rasą użytkową i musi pracować jeśli chcemy by nie sprawiał trudności. Dlatego też większość pierwszych CzW pracowała dla wojska. W Dani są one używane w Home Guard Service lub trenowane jako psy policyjne. Głównym problemem w treningu jest ich brak ochoty do szczekania. Szczekanie w długich i stałych seriach jak u normalnych psów jest zbyt odległe wilczej naturze (psy te nigdy nie szczekają, czasem stosują tzw. 'airbarking'np. przed planowaną ucieczką). Czechosłowacki wilczak próbuje często zwrócić uwagę własciciela w inny sposób (np. wycie).

Eksterier
Czechosłowacki wilczak jest dużym psem pracującym. Jest szybki, elegancki i lekki w ruchach. Proporcje i budowa odzwierciedlają zawartą w nim siłę, szybkość i wytrzymałość.

Charakter i temperament
Nie należy wymagać, by CzW był nam ślepo posłuszny, ponieważ brakuje mu, tak charakterystycznej dla innych ras, chęci podporządkowania się. W rodzinie pies sam wyszukuje sobie właściciela. Nie znaczy to, że jest to pies 'jednego pana'. Traktuje on bowiem ludzką rodzinę jak swoje stado. Jaką pozycje on w nim zajmie powinno jednak zależeć od ludzi. CzW potrzebuje wiele ruchu. Jeżeli jego potrzeby będą zaspokojone, będzie on dla nas miłym i wesołym przyjacielem. Chętnie będzie nam towarzyszył na naszych wycieczkach: pieszych, rowerowych i narciarskich. Jeżeli jednak nie poświecimy mu należytej uwagi, mogą mu przyjść do głowy głupie pomysły. Może się zdażyć, że postawi nasz dom na głowie. Każdy, kto zdecyduje się na nabycie takiego psa, musi się liczyć z tym, iż w przyszłości przyjdzie mu spacerować z pieskiem parę godzin dziennie, bez względu na pogode.
[link widoczny dla zalogowanych]


Post został pochwalony 0 razy
Powrót do góry
Zobacz profil autora
Wyświetl posty z ostatnich:   
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum * . ! Dogofan . ! * Strona Główna -> I FCI / Sekcja I - Owczarki Wszystkie czasy w strefie EET (Europa)
Strona 1 z 1

 
Skocz do:  
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach


fora.pl - załóż własne forum dyskusyjne za darmo
Powered by phpBB © 2001, 2002 phpBB Group
Regulamin